Lately I have been trying to grasp in real terms what $4 per gallon actually means. Yes. One way is to go fill up your gas tank when it's empty. However, another way is that if a vehicle gets:
8mpg it costs $1 for every 2 miles driven
16mpg it costs $1 for every 4 miles driven
32 mpg it costs $1 for every 8 miles driven
64 mpg it costs $1 for every 16 miles driven
128 mpg it costs $1 for every 32 miles driven
256 mpg it costs $1 for every 64 miles driven
I think the new apterra prototype gets 300 miles per gallon
300 mpg it costs $1 for every 75 miles driven.
(mpg=miles per gallon of gas)
And that is just your gas. That doesn't include engine, tire or drive train wear, insurance etc.
For me, this makes more sense even than filling my gas tank up. I can relate to this. There are no illusions.
I think the new Aptera gasoline hybrid can go across the US from coast to coast on 10 gallons of Gas(from NBC News this week)
To the best of my ability I write about my experience of the Universe Past, Present and Future
Top 10 Posts This Month
- Rosamund Pike: Star of New Amazon Prime Series "Wheel of Time"
- Belize Barrier Reef coral reef system
- SNAP rulings ease shutdown pressure as Thune rebuffs Trump call to end filibuster
- Pacific Ocean from Encyclopedia Britannica
- Flame (the Giant Pacific Octopus) whose species began here on earth before they were taken to another planet by humans in our near future
- Learning to live with Furosemide in relation to Edema
- I put "Blue Sphere" into the search engine for my site and this is what came up.
- Nine dead, dozens injured in crowd surge at Hindu temple in southern India
- Siege of Yorktown 1781
- Costco sues the Trump administration, seeking a refund of tariffs
No comments:
Post a Comment