Lately I have been trying to grasp in real terms what $4 per gallon actually means. Yes. One way is to go fill up your gas tank when it's empty. However, another way is that if a vehicle gets:
8mpg it costs $1 for every 2 miles driven
16mpg it costs $1 for every 4 miles driven
32 mpg it costs $1 for every 8 miles driven
64 mpg it costs $1 for every 16 miles driven
128 mpg it costs $1 for every 32 miles driven
256 mpg it costs $1 for every 64 miles driven
I think the new apterra prototype gets 300 miles per gallon
300 mpg it costs $1 for every 75 miles driven.
(mpg=miles per gallon of gas)
And that is just your gas. That doesn't include engine, tire or drive train wear, insurance etc.
For me, this makes more sense even than filling my gas tank up. I can relate to this. There are no illusions.
I think the new Aptera gasoline hybrid can go across the US from coast to coast on 10 gallons of Gas(from NBC News this week)
To the best of my ability I write about my experience of the Universe Past, Present and Future
Top 10 Posts This Month
- Dow futures jump 600 points after Trump says he doesn’t plan to get rid of Fed chief: Live updates
- How does one learn to be in the right place at the right time all or most of the time?
- How does the Human Race not go extinct this century?
- We’re suddenly talking about the Great Depression when discussing Trump’s stock market
- March 12th 2025 in and on Mt. Shasta
- What are the 4 types of Anthropology? begin quote from Google AI:
- When I studied Cultural Anthropology at UCSC I was most interested in understanding cultures especially Tibetan Culture.
- ‘He broke barriers’: One of the last survivors of elite group of paratroopers died. He was 108
- Mt. Shasta tourism was the highest ever for winter skiing and such BEFORE Trump was inaugurated
- The Fed Chief Powell HAS to be non-political or the whole economic System will collapse in the U.S. and possibly the world too
No comments:
Post a Comment